piątek, 12 lipca 2013

Bób z wody i kasza jaglana z gomashio

bób ... bób ... bób... i kasza jaglana z solą sezamową

dziś bazar ... bób nie chce stanieć niestety, kupiłam i zrobiłam sobie święto! pierwszy raz w tym roku. dwie miseczki: bób z wody gotowany z koprem a do tego kasza jaglana przyprawiona gomashio (sól sezamowa - sezam i sól uprażone na patelni, utłuczone w moździerzu) i moją autorską mieszanką (kolendra, sezam czarny, kumin, chili, sól morska - utłuczone w moździerzu) wymieszana z garścią siekanej rukoli... bardzo to było dobre.

TU pozostałe potrawy z bobu.

składniki na 2 porcje
  • 1/2 kg młodego bobu 
  • 1 gałązka kopru 
  • 1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej * (przepis na dole strony)
  • 2 łyżeczka gomashio (soli sezamowej) TU przepis
  • 1 łyżeczka mieszanki przypraw (kolendra, sezam czarny, kumin, chili, sól morska)
  • 1-2 garści rukoli 
przygotowanie
opłukany bób zalać wrzątkiem, dodać płaską łyżeczkę soli i gałązkę kopru lub kilka gałązek koperku. gotować ok. 10 minut aż będzie miękki. po ugotowaniu jeśli uznamy, że jest niewystarczająco słony posypujemy solą. do ugotowanej kaszy jaglanej dodajemy przyprawy i posiekaną rukolę, mieszamy. podajemy w dwóch miseczkach. ja zjadłam mój bób ze skórkami, bo był bardzo młody. do tego zestawu pasuje dobry kefir lub jogurt, mleczny albo rośliny. jeszcze lepszym wyborem będzie zielony koktajl, np z sałaty, przepis TU




*kasza jaglana 
była wcześniej ugotowana. za radą autorki bloga smakoterapia najpierw ją podprażam w garnku o grubym dnie, do momentu aż zacznie wydzielać intensywny przyjemny zapach a ziarenka nieco będą skakać. wtedy zalewam wrzątkiem ... uwaga, wszystko bardzo się burzy wiec ostrożnie by się nie poparzyć. odcedzam na sicie i dokładnie płuczę pod bieżącą wodą. do gotowania używam garnka z podwójnym dnem (taki do gotowania mleka - z gwizdkiem, oczywiście gwizdek wyjmujemy), wtedy nie muszę pilnować by nie przywarła. ociekniętą kaszę przekładam do garnka, wlewam ok 1,3  części wrzątku lekko posolonego i prużę ok 15-20 minut bez mieszania. sprawdzam twardość kaszy, jeśli woda odparowała a kasza jest jeszcze nieco twardawa to dolewam odrobinę wrzątku. tą metodą jaglana zawsze wychodzi sypka i smaczna.
Zainspiruj się kaszą!Warzywa Strączkowe - edycja letnia
Zielnik Kuchenny 2013Nakarm Cukrzyka latem

4 komentarze:

  1. Uwielbiam jaglankę, a to co zaproponowałaś do przyprawienia - super:) Na razie tylko prażyłam sezam do fasoli :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. :) dziękuję... polecam zarówno gomashio jak i tę moja mieszankę... cudnie dosmaczają
      pozdrowienia,
      ela

      Usuń
  2. jaką Twoją mieszankę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. skład jest w treści:
      kolendra, sezam czarny, kumin, chili, sól morska - utłuczone w moździerzu
      pozdrawiam

      Usuń