drożdżowe pierożki z piekarnika, z kaszą gryczaną i śliwkami suszonymi ... archiwum
alternatywa do tradycyjnych pierogów. dla mnie idealne rozwiązanie bo nie lubię robić pirogów. te są przepyszne i równie świąteczne ...a może nawet bardziej. planuję je zrobić na wigilię. zdjęcie z zeszłego roku, przepis z inspiracji mojej koleżanki Zuzki. bardzo udany eksperyment, na stałe zagości na świątecznym stole.
ciasto:
- 250 g mąki pszennej białej
- 200 g mąki żytniej białej
- opakowanie drożdży instant
- 2 łyżeczki cukru
- 1 szklanka ciepłej wody
- ½ szklanki oleju
- sól
- woda z cukrem lub miodem do posmarowania pierogów przed pieczeniem (ewentualnie rozmącone żółtko)
nadzienie:
- 100 g kaszy gryczanej
- 150 g twarogu wiejskiego lub tofu w wersji wegańskiej
- 1 duża cebula
- 10-15 sztuk suszonych śliwek
- sól
- świeżo mielony pieprz
- olej do smażenia
wszystkie składniki sypkie wymieszać w misce, dodać wodę i olej (można je wcześniej połączyć razem i rozbełtać). zagnieść elastyczne, gładkie ciasto, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, na ok. 1 godzinę. uwaga na przeciągi bo nie wyrośnie! ciasto sobie rośnie ... czas na farsz. prużymy kaszę: rozgrzewamy 2 łyżki oleju na patelni lub w garnku o grubym dnie, wsypujemy suchą kaszę i mieszając smażymy ok. 2 minut. przekładamy do garnka do gotowania kaszy/ryżu (ja używam garnka z podwójnym dnem do gotowania mleka) zalewamy 1 i 1/3 części wrzącej, leciutko osolonej wody (ok. 1cm nad powierzchnią kaszy). gotować do miękkości (nie mieszać) ok. 15 minut. teraz farsz: pokrojoną w kostkę cebulę zeszklić na suchej patelni, dodać łyżkę oleju i leciutko zezłocić. ostudzone składniki połączyć w misce, doprawić solą, pieprzem. dodać pokrojone śliwki - farsz gotowy. wyrośnięte ciasto przegnieść i rozwałkować na blacie obsypanym mąka na grubość ok. 3 mm. wycinać kółka. nakładać po łyżce farszu i przykryć drugim kółkiem dokładnie zlepiając brzegi (można je posmarować lekko wodą lub jajem), wygnieść palcami ząbki. blachę wyłożyć papierem do pieczenia i układać pierożki w odległości ok. 2 cm - rosną. przed pieczeniem posmarować wodą z cukrem lub rozmąconym żółtkiem. piec w temperaturze ok 200 st. C przez 20 minut. powinny się smacznie zarumienić. można jeść na ciepło lub na zimno, bardzo ładnie się podgrzewają w piekarniku.
pierożki można wypełniać dowolnym farszem. zachęcam do eksperymentowania
wspaniałe pierożki....skorzystam z przepisu..
OdpowiedzUsuńAleż proszę Danuta .... mam nadzieję, że będą smakowały
Usuńpozdrawiam świątecznie :)
Wspaniały przepis dla NieAlergika:) Ale za to dziś zajadam się Twoją surówką z czerwonej blanszowanej kapusty, pycha:)
OdpowiedzUsuńArnika, dzięki... :) spokojnie można zmienić skladniki na odpowiednie dla diety alergika...chyba że drożdże są wykluczone z diety... ja na co dzień ich unikam.
Usuńblanszowaną kapustę uwielbiam :)
wkrótce opublikuję duszoną czerowną kapustę...też pyszna
pozdrawiam świątecznie :)
Niestety moja córeczka nie może jeść drożdży więc staram się przyrządzać to co wszyscy możemy zjeść:)Czekam na przepis na duszoną kapustę, jeszcze nigdy nie robiłam:) Pozdrawiam spod pachnącej choinki:)
OdpowiedzUsuń